Gold Coast Sports Star Awards

  • Home /
  • Gold Coast Sports Star Awards

Gold Coast Sports Star Awards

The Gold Coast Sports Stars Awards is a celebration of sporting achievement by our local athletes.

The Awards recognise the Gold Coast’s elite and prominent up-and-coming athletes, as well as recognising those that have significantly contributed to the Gold Coast Sporting Community in the calendar year.

The Awards are proudly presented by Sports Gold Coast and the Gold Coast Sporting Hall of Fame.

The Gold Coast Sports Star Awards, originally initiated by the Gold Coast Sporting Hall of Fame, is an annual event to recognise and encourage local sportspeople of all ages and disciplines.

This is a black tie gala event.

SPORTS STAR OF THE YEAR - ATHLETE WITH A DISABILITY AWARDEES

  • 2014 Curtis McGrath (Kayaking)
  • 2015 Bill Chaffey (Paratriathlon)
  • 2016 Curtis McGrath (Kayaking)
  • 2017 Curtis McGrath (Kayaking)

DAPH PIRIE AO MBE SPIRIT OF SPORT MEDALLISTS

  • 2013 Alan "Doc" Mackenzie
  • 2013 Greg Norman
  • 2013 Julie Ashton
  • 2013 Keith McLeod
  • 2013 Kerry Norman
  • 2013 Paul Eggers
  • 2013 Peter McGrath
  • 2013 Sam Dick
  • 2013 Trevor Johnston
  • 2014 Bobby Cook
  • 2015 Christine Anderson
  • 2015 Jim Duncan
  • 2016 Warren Young
  • 2017 Mark Gibson

GOLD COAST JUNIOR SPORTS STAR OF THE YEAR

  • 2016 Tom Green (Kayaking)

JUNIOR SPORTS VOLUNTEER
SPONSORED BY EXIMM SECURITY

  • 2017 Piper Phelan (Australian Rules Football)

CITY OF GOLD COAST MAYOR'S SPORTS AWARD

  • 2016 Mat Belcher (Sailing)
  • 2017 Ashleigh Gentle (Triathlon)

PEOPLE'S CHOICE AWARDEE
SPONSORED BY MyGC and 1029 HOT TOMATO

  • 2016 Thomas Fraser-Holmes (Swimming)
  • 2017 Keebra Park High School Open Age Rugby League Team (Rugby League)

Gold Coast Sportsperson of the Year Awardees

  • 1969 Greg Brough (Swimming)
  • 1970 Peter Drouyn (Surfing)
  • 1971 Bernie Adams (Archery)
  • 1972 Paul Neilsen (Surfing)
  • 1973 Shirley Graham (Rowing)
  • 1974 Alan Saxby (Surf Lifesaving)
  • 1975 Maureen Adams (Archery)
  • 1976 Peter Townend (Surfing)
  • 1977 Wayne "Rabbit' Bartholomew (Surfing)
  • 1978 Wayne "Rabbit' Bartholomew (Surfing)
  • 1979 Val Wyld (Waterskiing)
  • 1980 Wayne Hammond (Hockey)
  • 1981 Mark Bennetts (Surf Lifesaving)
  • 1982 Judy Morgan (Kayaking)
  • 1983 Wayne 'Rabbit' Bartholomew (Surfing)
  • 1984 Robert Edmonds (Gymnastics)
  • 1985 Gary Metcalfe (Sailing)
  • 1986 Gary Metcalfe (Sailing)
  • 1987 Ian Schuback (Bowls)
  • 1988 Debbie Bowman (Hockey)
  • 1989 Danielle Drady (Squash)
  • 1990 Trevor Hendy (Surf Lifesaving)
  • 1991 Michael Doohan (Motorsport)
  • 1992 Michael Doohan (Motorsport)
  • 1993 Daniel Kowolski (Swimming)
  • 1994 Michael Doohan (Motorsport)
  • 1995 Michael Doohan (Motorsport)
  • 1996 Michael Doohan (Motorsport)
  • 1997 Michael Doohan (Motorsport)
  • 1998 Michael Doohan (Motorsport)
  • 1999 Grant Hackett (Swimming)
  • 2000 Grant Hackett (Swimming)
  • 2001 Grant Hackett (Swimming)
  • 2002 Grant Hackett (Swimming)
  • 2003 Grant Hackett (Swimming)
  • 2004 Grant Hackett (Swimming)
  • 2005 Grant Hackett (Swimming)
  • 2006 Emma Snowsill (Triathlon)
  • 2007 Stephanie Gilmore and Mick Fanning (Surfing)
  • 2008 Ken Wallace (Kayaking)
  • 2009 Stephanie Gilmore and Mick Fanning (Surfing)
  • 2010 Sally Pearson (Athletics)
  • 2011 Sally Pearson (Athletics)
  • 2012 Sally Pearson (Athletics)
  • 2013 Adam Scott (Golf)
  • 2014 Shannon Eckstein (Surf Lifesaving)
  • 2015 Ken Wallace (Kayaking)
  • 2016 Shannon Eckstein (Surf Lifesaving)
  • 2017 Sally Pearson (Athletics)

The home of our sporting greats!

Visit the Hall of Fame